High School Art 2020

Amador County Arts Council introduces a new ONLINE Gallery. Now you can enjoy the art from the comfort of your home. Click an image to view it in full-screen.

CURRENT SHOW: High School Art Show 2020

 

Argonaut High School Ceramics

1st place: Trin Ashton - Peter’s Tree

1st Place: Trin Ashton – Peter’s Tree

2nd Place: Cameron Swingle - Patrick

2nd Place: Cameron Swingle – Patrick

3rd Place: Victoria Mondani - Friendship

3rd Place: Victoria Mondani – Friendship

Honorable Mention: Lily Rich - Pooh's Spring

Honorable Mention: Lily Rich – Pooh’s Spring

 

Amador High School Ceramics

1st Place: Alex Cortez – Radioactive Hive

2nd place, Hailey Kirkbride - Succulent Chest

2nd Place: Hailey Kirkbride – Succulent Chest

3rd Place: Xanette Gallegos – Temple Wall

Honorable Mention Tyler Riley - Shades of Blue.

Honorable Mention: Tyler Riley – Shades of Blue.

 

Argonaut High School Mixed Media

1st Place Desperation by Jazmin Diaz

1st Place: Jazmin Diaz – Desperation

2nd Place: Jazmin Diaz – Regret

 

Amador High School Mixed Media

1st Place: Jadyn Martinez – Button Bonanza

2nd Place: Riley Der Manuelian – Untitled

3rd Place: Hannah Flock – I Need Coffee

Honorable Mention: Grace Scholl – Golden Cheeta

Argonaut High School Oil Pastel

 

1st Place (no picture available): Casandra Tamayo – Tropical Serenity

 

Amador High School Oil Pastel

1st Place: Riley Der Manuelian – Ennui

2nd Place: Alexa Van Blarcom – Stargazing

3rd Place: Alexis Shanks – Ruth

Honorable Mention: Ethan Mulhair – Yosemite

 

Argonaut High School Acrylic

1st Place: Clair Dunne – Morning Light

2nd Place: Casandra Tamayo – Scales

3rd Place: Jocelyn Bravo – Luminescence

Honorable Mention: Ciana Moody – Calm before the Storm

 

Amador High School Acrylic

1st Place: Emma Hollinsworth – Taking Flight

2nd Place: Alexis Descoteaux – Tupac

3rd Place: Sierra Gillette – Sonnenblumen

Honorable Mention: Grace Scholl – Hippie Grinch

 

Argonaut High School Watercolor

1st Place: Deja Douglas – Colors

2nd Place: Lily Bloom – Untitled

3rd Place: Luke Johnson – August

Honorable Mention: Bailee Mattingly – Oh! Hello

 

Argonaut High School Graphic

1st Place: Grace Eriksen – Lion Skull (Scratch Board)

2nd Place: Colby Gagnebin – The American Spirit (Pen and Ink)

3rd Place: Mya Manner – Untitled (Pen and Ink)

Honorable Mention: Deja Douglas – Wind (Charcoal)

 

Amador High School Graphic

1st Place: Sierra Vasquez – Ned (Colored Pencil)

2nd Place: Lance Der Manuelian – Mars (Colored Pencil)

3rd Place: Kaitlynn Dalman – Zesty (Colored Pencil)

Honorable Mention: Jacquie Garcia – Laugh (Graphite)

 

Argonaut High School Photography

1st Place: Rachel Flagg – Melones

2nd Place: Haley Browne – Spring Part II

3rd Place: Rachel Flagg – Just a Little Bit of Rain

Honorable Mention: Haley Browne – Spring Part III

 

Amador High School Photography

1st Place: Madison Sarvia – Fallen Leaf

2nd Place: Pricilla Timmins – Bloom

3rd Place: Pricilla Timmins – Native

Honorable Mention: Seth Harlan – Home

 

BEST OF ARGONAUT HIGH SCHOOL

Clair Dunne – Morning Light (Acrylic)

 

BEST OF AMADOR HIGH SCHOOL

Sierra Vasquez – Ned (Colored Pencil)

 

BEST OF SHOW

Sierra Vasquez – Ned (Colored Pencil)